Türkiye’de Dünden Bugüne Seracılık

Akdeniz ülkeleri arasında Türkiye, toplam sera alanı bakımından İspanya ve İtalya’dan sonra üçüncü sırada bulunmaktadır. Bunun yanında sebze yetiştirilen sera alanı bakımından ise İspanya’dan sonra ikinci sıradadır. Dünden bugüne Türkiye’de seracılık faaliyetleri:

  • Türkiye’de seracılık 1940’lı yıllarda Antalya’da başlamıştır. 2004 verilerine göre, toplam sera alanı 30718.6 ha’dır. Toplam sera alanı içerisinde cam seralar %23, plastik seralar ise %77 paya sahiptir.
  • Ülkemizde seralar ekolojik koşullara bağımlı bir gelişme göstererek, özellikle Akdeniz sahil şeridinde yoğunlaşmıştır. Bunun nedeni yüksek kış sıcaklığı ve kışın güneşlenme sürelerinin uzun olmasıdır. Mevcut sera varlığımızın %83.54’ünün Akdeniz, %10.68’inin ise Ege Bölgesinde yer aldığı bildirilmektedir. İller bazında sera alanının %51.1’i Antalya’da, %29.8’i İçel’de ve %6.5’i Muğla’da (Fethiye ilçesinde) yer almaktadır.
  • Toplam sera alanının %96’sında sebze, %3’ünde süs bitkileri ve %1’inde meyve üretimi gerçekleştirilmektedir. Serada üretilen sebze türleri arasında ilk sırada domates yer almakta, daha sonra sırası ile hıyar, biber ve patlıcan gelmektedir.
  • 2005 yılında Türkiye’de yaklaşık 75 ha alanda topraksız tarım yapıldığı bildirilmektedir. Ama bu rakam gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü seracılıkta bireysel üreticilerin yerini şirketler almaktadır. 20 da, 50 da, 100 da gibi alanlarda modern sistemlere yatırım yapılmaktadır ve bunu küçük işletmelerin ya da bireysel üreticilerin karşılaması çok zordur.
  • Sera işletmeleri geleneksel ve modern işletmeler olarak ikiye ayrılabilir. Modern işletmelerin toplam sera alanında ancak %1 paya sahip olduğu tahmin edilmektedir.
  • Geleneksel sera işletmelerinde iklim kontrolü bulunmamakta, üretim genellikle sadece don zararından korunmaya yönelik önlemlerin (çatı yağmurlama, bireysel ısıtıcı, vb) alındığı basit yapılar altında sürdürülmektedir. Modern seralar ise iklim kontrollüdür ve ihracata yönelik üretimin hedeflendiği bu işletmelerin bazıları jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. Antalya’da bulunan modern işletmelerde ise merkezi ısıtma sistemi mevcut olup, ısı kaynağı olarak LPG, motorin veya kömür kullanılmaktadır.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: